Długa wyprawa rowerowa

wycieczka rowerowa

Każdy sezon zachęca do snucia planów o podróżach rowerowych przy zachodzącym słońcu. Nic nie daje takiej satysfakcji jak dotarcie o własnych siłach choćby do innego miasta, ciekawego miejsca w okolicy lub nawet zwiedzanie podczas wakacji na dwóch kółkach.


Każda wyprawa wiąże się z odpowiednim przygotowaniem sprzętu. Rower musi przejść dokładny przegląd i serwis, jeżeli wymaga napraw. Dobrze jest udać się do specjalisty, jeżeli nie jesteśmy pewni swojego sprzętu.

Należy zadbać szczególnie o nasz układ napędowy i hamulcowy. Każde luzy mogą skończyć się później nieprzyjemnościami podczas jazdy lub nawet unieruchomieniem roweru.

Ogumienie to też kluczowy element, rowerzysta powinien posiadać zapasową dętkę, pompkę a nawet zestaw naprawczy czyli łyżki do ściągania opon, łatki samowulkanizujące się i klej.

Mając już przygotowany rower nie wolno zapomnieć o sobie ;) Bezpieczeństwo przede wszystkim, kask rowerowy jest podstawą każdej przejażdżki. Każdy może wyszukać coś dla siebie wybierając w wielu rodzajach i unikatowych wzorach np. kaski Merida. Ważne są również trwałe i wygodne akcesoria. Firma Kross posiada całe spektrum potrzebnych rzeczy od odzieży liczne komponenty.

Trasę dobrze jest sobie zaplanować wcześniej. Świetnie w takich sytuacjach sprawdzają się różnego rodzaju nawigacje. Obecnie każdy prawdopodobnie posiada system GPS w swoim telefonie a nawet możliwe, że w zegarku. Wiele aplikacji oferuje wgrywanie już utworzonych ścieżek na podstawie współrzędnych (np. MapMyFitness, OsmAnd).

Góry Świętokrzyskie dają ogromne pole do popisu jeśli chodzi o wybór tras. W ostatnim czasie bardzo popularna jest ścieżka Green Velo. Dla bardziej wymagających dobrym wyborem mogą być również piesze szlaki turystyczne (niezastąpiona i rewelacyjna mapa turystyczna sprawdzi się idealnie). Czasem niestety będzie trzeba prowadzić rower pod górkę ale za to emocje podczas zjazdów niezapomniane.